![Φαντάρος στη Ρόδο: «Είμαστε μόνοι μας!» Φαντάρος στη Ρόδο: «Είμαστε μόνοι μας!»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh8QrV_KzzXeCwpcv2rqq8ooHyyp0r2yCKB0pJdv6xcmcJDtJmCUxFlv6kjg0aTL9WzAiaNKRHiBZ_YuHSkA0Dfdg9e-Vq1CnBzi4tA5NrhU5xc6Sn6EUQ41kbVZPf1hzFHNo_dZvYP6c33aBWUXlnZS2a9v4EsmOQHXOjA9LJp686JhaEHxDPN9BEwu629/s878/fantaros_result.webp)
«Δεν υπάρχει τίποτα! Είμαστε μόνοι μας! Βλέπετε πουθενά πυροσβεστική; Έχει καεί όλο το νησί. Που είναι η Πυροσβεστική;» είναι τα λόγια ενός απεγνωσμένου στρατιώτη που δίνει μάχη στο πύρινο μέτωπο της Ρόδου, καταγγέλοντας ελλιπή μέσα πυρόσβεσης.
«Έπρεπε πριν ξεκινήσει η σεζόν να είχαν φτιαχτεί ζώνες. Έπρεπε η Περιφέρεια, ο Δήμος να είχαν κόψει τα δέντρα, να είχαν κάνει ζώνες. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα» εξήγησε ο στρατιώτης .
Μάλιστα, όπως περιέγραψε, την ώρα που οι φλόγες περικύκλωναν ένα από τα ξενοδοχεία, οι πυροσβέστες κατέγραφαν τη φωτιά με το κινητό τους: «Είχε στα σώματα ασφαλείας ανθρώπους που αντί να σβήνουν τη φωτιά οι πυροσβέστες, τραβούσαν βίντεο! 150 κιλά άνθρωποι» ανέφερε.
0 comments
Δημοσίευση σχολίου